Aktualnie znajdujesz się na:Strona głównaMaszynyOstrzarki i szrankownikiTarcze ścierne borazonowe

Borazon

1353326104_borazon_maly.jpg

CBN wheels

W ostrzarce Wood-Mizer zastosowaliśmy ściernicę borazonową, która posiada fabrycznie określony profil. Tarcze 5 calowe czyli 127 mm średnicy oraz tarcze 8 calowe do ostrzarki przemysłowej średnica 203 mm, otworu wewnętrzengo - 1 cal (2,54 mm) lub 32 mm.

 

 

 Wood-Mizer oferuje cztery rodzaje ściernic borazonowych z profilami:

10/30
 - najbardziej rozpowszechniony profil brzeszczotu; 
  9/29 - 
przeznaczony do cięcia drewna twardego lub zmrożonego;
13/29 - 
przeznaczony do cięcia bardzo miękkich gatunków drewna;
  4/32 - brzeszczot przeznaczony do cięcia gatunków drewna bardzo twardego, egzotycznego.

 

Jaki typ ściernic wybrać – borazon czy diament?

Borazon jest używany do produkcji maszyn, które zajmują się szeroko pojętą, wstępną obróbką drewna. Azotek boru czyli borazon to materiał, który wykazuje się duża trwałością, określany jest mianem supertwardego w porównaniu do innych materiałów typu korund lub karborund. Borazon jest wykorzystywany m.in do produkcji ostrzarek do pił taśmowych.

Proces wytwarzania borazonu jest podobny, jak w przypadku syntetycznego diamentu. Jego przewaga nad diamentem tkwi w odporności na działania żelaza, na które diament jest „wrażliwy”.

Borazon jest stosowany do produkcji narzędzi ściernych do obróbek stali, ściernic do drewna z różnymi profilami brzeszczotu przeznaczonymi do cięcia miękkich, twardych gatunków drewna.

Diament zaś przeznaczony jest do obróbki takich materiałów jak węgliki spiekane, szkoło, ceramika, ferryt, krzem czy grafit.

Użytkowanie tarcz z borazonu

Tarcze ścierne wyprodukowane z borazonu cechują się większą wytrzymałością, niż te, które są wyprodukowane z kamienia zwykłego. Według opinii ekspertów i użytkowników maszyn borazon zapewnia niezmienność kształtu każdego zęba tarczy. Prawidłowa konserwacja i właściwe użytkowanie przedłuża żywotność ostrzarek. Ważne jest to, by zęby brzeszczotu były prawidłowo rozwarte, a punkt przegięcia zęba oraz wysokość ustawienia szczęk odpowiednia. Warto wspomnieć o tym, że podczas czyszczenia brzeszczotu wykonanego z borazonu należy go schłodzić. To zapobiegnie nadpaleniu krawędzi tnących.